Pradžia
lt
en

Kaip pasirengti nelaimėms?

Kaip pasirengti nelaimėms?

Nelaimės užklumpa netikėtai ir žmonės, patekę į sudėtingą, nekasdienišką ir pavojingą situaciją dažnai negali logiškai mąstyti bei protingai elgtis. Tokia situacija nelaimės atveju gali būti pražūtinga, todėl rekomenduojame kiekvienai šeimai sudaryti pasirengimo nelaimėms planą.

Turėdami laiko, šeimoje aptarkite apie savo ar kitų patirtas nelaimes, ekstremalius įvykius ir kaip žmonėms tuomet pavyko išsigelbėti. Kalbėdami apie galinčias nutikti nelaimes,  išmokstame jų nebijoti. Žinomi dalykai nebeatrodo tokie baisūs. Žinojimas skatina pasitikėjimą, o nelaimės atveju sušvelnina jos padarinius ir padeda išvengti blogiausio. Supažindinkite vaikus su šeimos pasirengimo nelaimei planu, apsvarstykite, ką reikėtų pasiimti jei prireiktų palikti namus. Pasiūlykite jiems patiems surinkti reikalingiausius daiktus, be kurių neįmanoma išsiversti nelaimės metu.

Pagalvokite:

  1. Kur galima būtų slėptis pavojaus atveju: namo rūsyje (jei toks yra) ar kitoje vietoje?
  2. Kaip evakuositės (mašina, traukiniu, autobusu), jeigu likti vietoje būtų negalima?
  3. Ką darysite, jei suges jūsų automobilis?
  4. Kokie yra kiti evakavimosi keliai, jei pasirinktasis būtų užblokuotas?
  5. Kokius daiktus pasiimsite prireikus slėptis?
  6. Kokius daiktus pasiimsite, jei teks evakuotis?

Paprašykite draugo ar giminaičio būti „šeimos kontaktiniu asmeniu", o jo telefono numerį turi žinoti visi šeimos nariai. Visai nebūtina, kad jis gyventų kur nors netoliese, jis gali gyventi ir kitame mieste. Jeigu šeimos nariai nelaimės metu bus skirtingose vietose ir neturės galimybės susitikti, galės paskambinti ir pranešti apie savo buvimo vietą bei sužinoti apie kitų šeimos narių buvimo vietas. Taip pat labai svarbu, kad vaikai žinotų, kur susitiks su suaugusiais nelaimės atveju, todėl reikia aptarti susitikimo vietas. Viena vieta gali būti tiesiog prieš jūsų namą, kita – kažkur kitur, kurią gerai žino visa šeima (jeigu nebegalėtumėte sugrįžti į namus ar lauke būtų nepalankios oro sąlygos). Kiekvienas šeimos narys turi žinoti ir kaip išsikviesti pagalbą. Matomoje vietoje užrašykite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numerį 112 – bendras telefono ryšio numeris, skirtas pranešti apie teisės pažeidimą, staiga iškilusią grėsmę gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar turtui ir išsikviesti pagalbos tarnyboms: policijai, priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai, greitajai medicinos pagalbai ar aplinkosaugai.

Tam, kad nelaimės metu nereikėtų gaišti laiko, turėkite iš anksto sudėtus visus reikalingus daiktus, kurių gali prireikti ne tik skubiai evakuojantis, bet ir tuo atveju, jeigu esate numatę likti namuose.

Šeimoje paskirkite žmogų, atsakingą už išvykimo krepšį. Svarbiausius daiktus patariama laikyti supakuotus, kad būtų galima juos greitai paimti.

Rekomenduojamas būtiniausių daiktų sąrašas:

  1. Pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlė. Nepamirškite ir reguliariai vartojamų vaistų.
  2. Dokumentai (pasas, gimimo ir santuokos liudijimas, atestatas, diplomas, nuosavybės dokumentai).
  3. Pinigai (grynieji pinigai, kreditinės kortelės, vertybiniai popieriai, brangenybės).
  4. Šeimyninės relikvijos.
  5. Maistas ir vanduo 72 val. (3 dienoms).
  6. Reikalingi drabužiai (pagal sezoną).
  7. Tualetiniai reikmenys.
  8. Asmeninės apsaugos priemonės.
  9. Nešiojamasis radijo imtuvas, žibintuvėlis, atsarginiai elementai, žiebtuvėlis.

Imkite tik tai, kas reikalinga!

Kada reikia pradėti veikti pagal šeimos pasirengimo nelaimei planą?

Apie įvykusią ar artėjančią nelaimę gyventojai perspėjami garsiniu signalu Dėmesio visiems, kuris skelbiamas įjungiant elektros sirenas, objektų garsinius signalus ir kitas signalines priemones, todėl tik išgirdę perspėjamąjį signalą iškart įjunkite televizorių ir radiją. Taip jūs išgirsite pranešimus ir nurodymus, kaip elgtis.

KĄ DARYTI IŠGIRDUS PRANEŠIMĄ APIE NELAIMĘ?

Išgirdę informaciją apie pavojų elkitės ramiai. Nepalikite gyvenamosios vietos be ypatingo reikalo.

Jeigu jūs vis dėlto privalote išvykti, išjunkite elektrą, užsukite dujų, vandens sklendes, uždarykite langus, langines, užrakinkite duris ir atlikite visus įprastus veiksmus, kuriuos darote išvykdami bent kelioms dienoms.

Automobilyje įsijunkite radiją. Klausykitės informacinių pranešimų ir rekomendacijų.

Išgirdę informaciją apie pavojų, neapkraukite ryšio linijos.

Stenkitės be būtino reikalo neskambinti savo artimiesiems, draugams ir pažįstamiems mobiliojo ar fiksuoto ryšio telefonais, nes tuomet ryšio linijos bus perkrautos ir užblokuotos. Gelbėjimo darbų pajėgoms bus ypač reikalingas laisvas ryšys, kad galėtų gauti pranešimus, kokie gyvenamieji rajonai nukentėjo, kiek ten nukentėjusiųjų, kur siųsti pagalbą. Skambinkite tik norėdami pranešti apie būtiną pagalbą, sužeistus asmenis ar apie kokį netikėtą pavojų.

Daugiau informacijos apie pasirengimą netikėtoms situacijoms rasite: https://www.lt72.lt

Parengta pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos informaciją.